Psy w zamku
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Psy w zamku

W Zamku Książąt Sułkowskich można było podziwiać wykonane akwarelą portrety psów z bielskiego schroniska dla zwierząt bezdomnych.To prace Aleksandry Oruby, które pochodzą z kalendarzy wydawanych co roku przez wolontariuszy z grupy „Dom dla psa”. To grupa, która przetarła ścieżki wolontariatu na rzecz zwierząt bezdomnych w Bielsku-Białej. Jej wolontariusze jako pierwsi pojawili się w schronisku, zaczęli wyprowadzać psy na spacery i zabiegać o ich adopcję.
 
Aby ideę adopcji zwierząt promować wpadli na pomysł wydawania właśnie kalendarzy. W nich zamieszczane są historie oraz portrety psów, które znalazły swoich nowych opiekunów. Autorką tekstów o psiakach jest Marta Lelek, a psią portrecistką została właśnie Aleksandra Oruba. 
 
Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. I co równie ważne, jest jedną z tych osób, które wolontariat na rzecz zwierząt w naszym mieście zainicjowały.
 
Na wystawie „Przygarnij psa” w Zamku Książąt Sułkowskich można było podziwiać wybrane ilustracje z kalendarzy. To portrety psów, które Aleksandra Oruba znała, niektóre z nich były w jej domu. Z wieloma związane są wzruszające historie dotyczące adopcji. Najważniejsze, że wszystkie z nich zakończyły się szczęśliwie.
 
W trakcie finisażu wystawy mówiono o tym, że bielska artystka potrafi uchwycić „romantyczne psie spojrzenie”. PosłuchajTym, którzy chcą się o tym przekonać, polecamy kolejny kalendarz na rok 2022, który już jest przygotowywany. Dochód z jego sprzedaży, jak zwykle, zostanie przeznaczony na pomoc zwierzętom!

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: