Przyjechał szef PSL-u. Mówił o założeniach projektu "Uczciwa Polska"
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Przyjechał szef PSL-u. Mówił o założeniach projektu "Uczciwa Polska"

Projekt ustawy dla każdego pokolenia Polaków; młodych, w średnim wieku i osób starszych. Polskie Stronnictwo Ludowe zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą "Uczciwa Polska". W ponad 20 miastach w kraju przedstawiono dziś założenia tego pakietu.Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL-u, przyjechał dzisiaj do Kęt. Przedstawił założenia obywatelskiej inicjatywy "Uczciwa Polska". W praktyce to trzy projekty ustaw. M.in. niskooprocentowanego (1,5%) kredytu hipotecznego dla młodych z wkładem własnym do 100 tys. zł gwarantowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Posłuchaj.

- W Polsce brakuje 2 mln mieszkań. Ta sytuacja dużo lepiej wygląda niedaleko stąd, u naszych południowych sąsiadów, w Republice Czeskiej, gdzie znaleźli pomysł na zwiększenie dzietności. U nas te pomysły, które były - choćby najbardziej bogate w świadczenia socjalne - nie odniosły efektu demograficznego. Mamy najmniej urodzeń od końca II wojny światowej i najwięcej zgonów. Młodzi ludzie nie mają gdzie zakładać rodziny, bo nie mają własnego mieszkania - komentował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kolejny projekt dotyczy opodatkowania i oskładkowania tylko jednego źródła dochodu. Trzecia inicjatywa odnosi się do osób starszych i przewiduje dziedziczenie emerytury po współmałżonku. Do wyboru byłoby to 100% emerytury pierwszej i połowa drugiej.

Pod pakietem "Uczciwej Polski" podpisało się póki co ponad 40 tys. osób. Aby projekt trafił do Sejmu musi znaleźć poparcie ponad 100 tysięcy osób w trzy miesiące. - Ustawa dla trzech pokoleń. Wierzę, że jeśli nie znajdzie akceptacji w tym Sejmie, to będzie zaakceptowana w kolejnym, w którym będziemy mieć wpływ na to co się dzieje - dodał szef PSL-u.  

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: