Przekazali 40 tornistrów
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Przekazali 40 tornistrów

Na 40-lecie Elektrowni Wodnej Żar przekazano uczniom miejscowych szkół 40 tornistrów. Dzieciaki brały udział w konkursie plastycznym.To był rok 1979, gdy do użytku oddano Elektrownię Porąbka-Żar. Jedyną w kraju podziemną elektrownię. Jak łatwo obliczyć mija 40 lat, od kiedy zaczęła pracę i produkcję energii. Dzisiaj jak mówi dyrektor Jakub Kliś, trochę energii spłynęło także od uczniów ze szkół z gminy Czernichów, bo Fundacja PGE przekazała 40 tornistrów w ramach konkursu plastycznego. Posłuchaj.

Głównymi nagrodami były plecaki a w nich pełne wyposażenie do szkoły, to m.in. piórnik, kredki, pędzle, farby, bloki, zeszyty, nożyczki. To pomoże dzieciakom w przyswajaniu i porządkowaniu wiedzy. Jak z uśmiechem dodaje dyrektor Oddziału PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Porąbka-Żar, podczas wręczenia tornistrów ustalono, że w tych zeszytach pojawią się piątki, no... ewentualnie czwórki.

Budowę elektrowni rozpoczęto w 1971 roku. To druga w kraju, co do wielkości, elektrownia szczytowo-pompowa i jedyna w Polsce elektrownia podziemna. Przez te 40 lat tylko raz doszło do poważniejszej awarii.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: