Przedwczesna radość
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Przedwczesna radość

O północy Polska otwiera granice dla obywateli Unii Europejskiej. Jednak nie wszystkie kraje otwierają granice dla nas. Zamknięta w praktyce pozostanie dla mieszkańców woj. śląskiego granica polsko-czeska!Od soboty (13 czerwca) możemy bez kontroli na granicy oraz ryzyka obowiązkowej kwarantanny po powrocie do domu wjechać do Niemiec. Nadal zamknięta pozostanie dla nas jednak granica ze Słowacją. W Polsce bowiem nie spada liczba zachorowań na koronawirusa.

Z tego powodu ministerstwo spraw zagranicznych Czech najpierw przypomniało, że otwarcie w sobotę granicy z Polską nie oznacza podróży bez ograniczeń jeszcze przez najbliższy weekend. Testy lub kwarantanna miały obowiązywać do 15 czerwca.
Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego cieszyli się więc, że już w poniedziałek będzie można przekroczyć granicę polsko-czeską bez trudności. Okazuje się jednak, że ich radość była przedwczesna.

Premier Czech Andrej Babiš poinformował dzisiaj, że w związku ze złą sytuacją epidemiologiczną Czesi będą wymagali również po 15 czerwca negatywnego testu na koronawirusa od przekraczających granicę mieszkańców województwa śląskiego.
Czeska policja będzie przeprowadzała również intensywne kontrole wyrywkowe w woj. morawsko-śląskim.


Zobacz inne wiadomości tego autora: