Prokuratura wszczęła śledztwo ws. tragedii w Szczyrku
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Prokuratura wszczęła śledztwo ws. tragedii w Szczyrku

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej. Zostało wszczęte dzisiaj.To postępowanie dotyczące katastrofy budowlanej. W języku prawniczym określane jest jako zdarzenie, które zagrażało życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Wiadomo na teraz, że zginęło 8 osób.

Jak powiedziała nam prokurator Agnieszka Michulec, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej, kwalifikacja dotyczy art. 163 par. 1 pkt 3 i par. 3 kodeksu karnego.

Prokuratorzy byli na miejscu w zasadzie od początku, powiadomienie spłynęło dokładnie o godz 19.25 i przez cały ten czas wykonują czynności. W zakresie tych czynności były także przesłuchania świadków. Na miejscu pracuje również grupa ds. katastrof Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która działa pod nadzorem prokuratora.

W sprawie możliwych przyczyn wybuchu gazu wyjaśnienia składali pracownicy Aqua System, firmy która robiła przewiert. Spółka twierdzi, że w tej chwili nie ma namacalnego dowodu, że wybuch jest winą ich pracowników. Firma wydała oświadczenie [publikujemy poniżej] w którym informuje, że dopełnienie wszelkich formalności leżało po stronie generalnego wykonawcy robót.

Niełatwe warunki geologiczne, istniejące podziemne uzbrojenie terenu, gęsta zabudowa i skomplikowana technologia prowadzenia prac metodami bezwykopowymi mogły przyczynić się do zaistniałego zdarzenia – czytamy. Zarząd dodaje, ze współpracuje ze służbami i udostępnia wszelkie potrzebne dokumenty. Tak naprawdę dopiero po odkopaniu przewiertu i sprawdzeniu rur będzie można stwierdzić, co było przyczyną wybuchu. A to określą biegli.

Burmistrz miasta wydał zarządzenie, skutkiem którego na budynkach użyteczności publicznej flaga Polski będzie przepasana kirem. Antoni Byrdy apeluje również do mieszkańców i turystów o to, by do niedzieli włącznie, nie organizowano imprez publicznych o charakterze rozrywkowym lub sportowym. 


Zobacz inne wiadomości tego autora: