Powstała mozaika przy Kubiszówce
fot. DK im. Wiktorii Kubisz
Tomasz KlimczakTomasz Klimczak

Powstała mozaika przy Kubiszówce

Artyści i mieszkańcy stworzyli mozaikę, która zdobi teren koło Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz od wiosny tego roku do końca października bierze udział w  projekcie "Mozaika BB - nasz świat wartości" - dofinansowany z programu Narodowe Centrum Kultury  Kultura – Interwencje.
Najważniejszym działaniem projektu było stworzenie mozaiki, muralu na murze który oddziela parking Kubiszówki od aresztu. To niezwykły mural ponieważ nie tworzyli go sami artyści, ale na każdym etapie jego tworzenia brali w nim udział mieszkańcy Bielska-Białej. Mówi Iwona Kusak kierownik Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz  Posłuchaj

Chcieliśmy też nawiązać do twórczości Ignacego Bieńka, do pięknych bielskich tradycji mozaikowych. W warsztatach uczestniczyła  zarówno młodzież, seniorzy jak i całe rodziny. Ze względu na pandemie, mieliśmy możliwość stworzenia pakietów na które składały się  pocięte kafelki i pojedyncze projekty. Mieszkańcy Bielska-Białej brali je do domu i wykonywali tam mozaikę i przynosili nam z powrotem. Wszystko co udało się zamontować na murze jest wspólną pracą dużej grupy bielszczan.

Cały projekt zakończył się 24 października koncertem oktetu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Koncert wpisał się w mozaikową ideę przedsięwzięcia, ponieważ artyści wykonali utwory zarówno klasyczne jak i filmowe.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: