Poprawia się sytuacja powodziowa w regionieAgnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Poprawia się sytuacja powodziowa w regionie

Dla wielu mieszkańców regionu to była bezsenna noc. Wciąż drżą o swój dobytek. Uspokajamy - sytuacja powodziowa powoli się stabilizuje.AKTUALIZACJA 13.15

Starosta powiatu bielskiego i prezydent stolicy Podbeskidzia odwołali alarm przeciwpowodziowy. Dalej w mocy pozostaje jednak pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone przez Wojewodę Śląskiego.

AKTUALIZACJA 11.45


Spokojnie jest już na Żywiecczyźnie. Interwencje związane z opadami zakończyły się wczoraj. Noc i dzisiejszy poranek już bez zgłoszeń.

AKTUALIZACJA 11.10

Stany wód w rzece Biała i lokalnych potokach opadają. Rano poziom Białki w punkcie pomiarowym w Mikuszowicach był 23 cm poniżej stanu alarmowego.

-Najgorsze mamy za sobą, widzimy to po mniejszej ilości zgłoszeń od mieszkańców - mówił na naszej antenie Adam Caputa, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w urzędzie miejskim.

Tylko od środowego wieczora do czwartku przed południem w Bielsku-Białej spadło ponad 140 litrów wody na metr kwadratowy! To dwa razy tyle deszczu ile spadło w całym maju. W tej chwili trudno jeszcze szacować straty, jakie miasto poniosło w wyniku intensywnych opadów. Cały czas trwa praca przy ich usuwaniu. Mieszkańcy, mogą zgłaszać zniszczenia swojej własności do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

AKTUALIZACJA 10.40

Deszcze w powiecie cieszyńskim ustały, ale skutki intensywnych opadów są nadal usuwane przez strażaków. Posłuchajcie!

Jak mówi Michał Pokrzywa z Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie, obecnie zalana jest hala przemysłowa w Goleszowie. Na miejscu 4 zastępy wypompowują wodę. Zalane są także piwnice w Mnichu, Ogrodzonej, Pogwizdowie i Ustroniu. Łącznie od środy w powiecie było 250 zderzeń związanych z ulewami.

WPIS:

Poziom wód w rzekach powoli opada. Na wodowskazie w Czechowicach-Dziedzicach ciągle przekroczony jest stan alarmowy, ale wody jest mniej. Na poziomie ostrzegawczym utrzymuje się rzeka Biała w Mikuszowicach. Choć sytuacja powoli się poprawia, w głosach mieszkańców nie słychać optymizmu. Posłuchajcie, co mówią ci z ulic Za Kuźnią czy Bestwińskiej w Bielsku-Białej.

Nieco lepsza sytuacja na Koszarawie - tam stan ostrzegawczy. Spokojniej jest już także w Ustroniu i Wiśle. Rzeka Wisła utrzymuje się w stanie alarmowym w Skoczowie, Goczałkowicach-Zdroju i Jawiszowicach. Ciągle trudna sytuacja jest na Sole w Oświęcimiu.

Po północy strażacy w powiecie bielskim interweniowali tylko dwukrotnie w związku z intensywnymi opadami deszczu. Obecnie prowadzą działania jeszcze w czterech miejscach, między innymi na zbiorniku w Wilkowicach.

Łącznie straż wyjeżdżała do akcji terenie powiatu 500 razy.

Fot.: rzeka Wapienica w Bielsku-Białej

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: