Pomnik do likwidacji? Mieszkańcy oburzeniAgnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Pomnik do likwidacji? Mieszkańcy oburzeni

"Ten pomnik to część historii naszego miasta" - piszą oburzeni mieszkańcy pod informacją o tym, że przyszłość monumentu upamiętniającego Żołnierzy Wojska Polskiego w Żywcu stoi pod znakiem zapytania.Jak poinformował na Facebooku burmistrz miasta, Urząd Wojewódzki sprawdza, czy pomnik, który stoi przy alei Wolności podlega tzw. ustawie o dekomunizacji. Antoni Szlagor pisze dobitnie: "Żołnierze Wojska Polskiego, którzy przelewali krew za Ojczyznę (...) za naszą upragnioną wolność, w niektórych głowach są komunistami, a pomnik uznający ich walkę o koniec II wojny światowej jest dla nich symbolem komunizmu".

Pomnik zaprojektowany przez Antoniego Biłkę, wzniesiono w 1963 roku. Rok temu została na nim zamontowana tablica informująca, że jest poświęcony czci żołnierzy polskich, którzy polegli na frontach II wojny światowej.

Włodarz Żywca podkreśla stanowczo, że będzie bronił tego monumentu. Jak wyjaśnia "(...) dokumentuje on historię. Nie tę łatwą i przyjemną, ale tę najtrudniejszą, skomplikowaną, tę która pochłonęła miliony ofiar". Wiele słów poparcia pojawiło się także w komentarzach od poruszonych mieszkańców, którzy piszą: "To jest nasze Miasto, nasi Ludzie i nasz Pomnik".Zobacz inne wiadomości tego autora: