Podsumowują 10 lat w Strefie SchengenMagdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Podsumowują 10 lat w Strefie Schengen

Wolność, integracja, szerokie działania te hasła często padały z ust uczestników międzynarodowej konferencji podsumowującej 10 lat Polski i Republiki Czeskiej w Układzie Schengen. 10 lat bezy granic. 21 grudnia 2007 roku Polska i Republika Czeska przystąpiły do krajów Strefy Schengen. W Cieszynie odbyła się dwudniowa konferencja podsumowująca ten czas. Nie zabrakło także pytań o m.in.:  przyszłość Europejskiej Wspólnoty Terytorialnej po 2020 roku. Samorządowcy, eksperci i zaproszeni goście podczas spotkania w teatrze im. Adama Mickiewicza mówili, że jak w każdym układzie są wady i zalety – jednak tych drugich jest zdecydowanie więcej. Posłuchajcie!

Cieszyn i Czeski Cieszyn stały się na nowo jednym, scalonym miastem - mówił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

Współpraca pomiędzy samorządami, instytucjami, organizacjami czy przedsiębiorstwami w miastach ze wspólną historią odżyły i przybrały nowego wymiaru. Jak mówił Janusz Pierzyna, przewodniczący Euroregionu Śląsk Cieszyński, pogranicze zostało przez ostatnie 10 lat bardzo mocno rozwinięte. Posłuchajcie!
 
Na tym nie koniec podsumowań. 21 grudnia, w rocznicę przecięcia szlabanów na moście „Przyjaźni”  na byłym przejściu granicznym odbędą się dalsze uroczystości.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: