Podmieniono orłaIzabela JanoszekIzabela Janoszek

Podmieniono orła

Pomnik Niepodległości w Oświęcimiu ma nowego orła. Poprzedni wzbudzał kontrowersje. Nie był jednoznacznie kojarzony z godłem Polski.Pomnik Niepodległości, który znajduje się przy ulicy Dąbrowskiego został odnowiony i ma nowego orła. O jego rekonstrukcję wnioskowali członkowie nieistniejącego już stowarzyszenia, które przed ponad 20 laty podjęło się budowy pomnika, dla uczczenia w Oświęcimiu 80. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zdaniem wnioskujących, orzeł wzbudzał od początku liczne kontrowersje, ponieważ nie był jednoznacznie kojarzony z godłem Polski. Andrzej Domarzewski, który był jego autorem wyraził zgodę na ingerencję w pomnik.

Nowy orzeł, który trzyma w szponach napis „Bóg. Honor. Ojczyzna” został odlany z brązu. Sylwetka orła jest podświetlona. Tak, jak znajdujący się na cokole napis Pomnik Niepodległości. Prace projektowe rozpoczęły się w ubiegłym roku. Autorem orła w koronie i napisu jest oświęcimski artysta rzeźbiarz Remigiusz Dulko. Montaż nowych elementów, konserwacja i prace restauratorskie ruszyły pod koniec sierpnia. Wszystko kosztowało 116 tys. zł i zostało sfinansowane z budżetu miasta.

Symboliczne odsłonięcie odnowionego pomnika odbędzie się podczas uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada.fot: UM OświęcimZobacz inne wiadomości tego autora: