Plakat przeciwko wojnie, zdjęcia w imię pokoju
Fot. Beata Stekla
Beata SteklaBeata Stekla

Plakat przeciwko wojnie, zdjęcia w imię pokoju

W galerii na piętrze Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej można oglądać wystawę zdjęć i plakatów wykonanych przez uczniów.Zdjęcia powstały w ramach polsko-niemieckiego seminarium fotograficznego "Twarze miasta - oblicza pamięci" w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Kadry powstały na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau.

- Chciałam zrobić zdjęcie, które byłoby wizualnie ładne. Ale jest na nim też kawałek napisu "Arbeit macht frei" co miało powodować, że fotografia nabiera sensu, historii i ma jakąś głębię - powiedziała nam Anastazja Marek, uczennica 3 klasy technikum fotografii i multimediów. Posłuchaj

Plakaty to pokłosie konkursu na plakat społeczno-polityczny "Stop War" zorganizowany w szkole reakcji na wybuch wojny na Ukrainie. Uczniowie tworzyli go przy pomocy specjalnych programów komputerowych.

Efekty seminarium i konkursu zaprezentowano w szkole dzisiaj w ramach wydarzenia "Nie bądźmy obojętni - zatrzymajmy nienawiść".

Jego elementem był monodram uczennicy  Karoliny Słonki "Odważyłam się zdjąć buty", opowiadający historię tancerki żydowskiego pochodzenia Poli Nireńskiej.

Szkoła stara się wychowywać swoich uczniów w kontrze do mowy nienawiści, internetowego hejtu, czy wykluczenia. Tradycja ta ma już 25 lat. Dokładnie tyle ZSHiT realizuje program wymiany polsko-niemieckiej "Pojednanie dla pokoju". W jego ramach młodzi ludzie spędzają kilkanaście dni w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, pracują na rzecz muzeum Auschwitz-Birkenau i spotykają z ocalałymi z Zagłady. Warsztaty i prelekcje dotyczące mowy nienawiści i hejtu są organizowane w placówce od kilku ostatnich lat.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: