Pałac nie dla spadkobierców
Fot. archiwum
Beata SteklaBeata Stekla

Pałac nie dla spadkobierców

Za sprawą nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego pałac Kępińskich pozostanie własnością powiatu żywieckiego.Pałac w Żywcu-Moszczanicy to obecnie część Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących. Od dłuższego czasu toczy się batalia o jego zwrot. Roszczenia wnieśli spadkobiercy rodziny Kępińskich, w tym Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Jezusa i Maryi z Zielonki koło Warszawy.

Na pewnym etapie postępowania - z udziałem wojewody śląskiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi - ten ostatni zdecydował, że powiat ma oddać pałac i 2 hektary ziemi. W odpowiedzi powiat poskarżył się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W październiku zeszłego roku sąd podtrzymał decyzję ministra.

W międzyczasie doszło jednak do nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego wprowadzającej pakiet przepisów mających przeciwdziałać dzikiej reprywatyzacji. W praktyce oznacza to, że powiatowi nie można odebrać pałacu.

- W zaistniałej sytuacji całe postępowanie okazało się niepotrzebne - komentuje wicestarosta żywiecki Stanisław Kucharczyk.

Mimo to powiat zamierza - co do zasady - zaskarżyć decyzję WSA do wyższej instancji, w formie skargi kasacyjnej. Posłuchaj

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: