Opiekują się chorymi w domu. Robią to z własnych środków
Na zdj. Urszula Cichoń - dyrektor hospicjum
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Opiekują się chorymi w domu. Robią to z własnych środków

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne rozszerzyło opiekę nad terminalnie chorymi.Potrzebujących jest naprawdę wielu. Niestety, NFZ nie przyznał stowarzyszeniu kontraktu na prowadzenie hospicjum domowego. Salwatoriańskie stowarzyszenie wyjazdy i koszty opieki finansuje z własnych środków. W Bielsku-Białej oprócz stacjonarnego hospicjum funkcjonuje także to domowe, w ramach którego pomoc udzielana jest choremu w miejscu zamieszkania.

- To hospicjum, które działa zgodnie z przepisami NFZ, a więc 2 razy w tygodniu jest pielęgniarka, 2 razy w miesiącu lekarz. Pielęgniarki są pod telefonem 24 godziny na dobę, jeśli się coś wydarzy to można w każdej chwili dzwonić i pielęgniarka dojedzie - objaśnia Grażyna Chorąży, prezes Salwatoriańskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego.Posłuchaj.

Pielęgniarki wykonują zabiegi medyczne, uczą rodzinę pielęgnacji chorego, profilaktyki przeciwodleżynowej. Od początku działania domowe hospicjum pomogło ponad 50 chorym. To głównie osoby z nowotworami, gdzie najistotniejsza jest kontrola bólu i łagodzenie cierpienia. 

Opieka świadczona w hospicjum domowym jest bezpłatna.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: