Ogłoszono przetarg. Chodzi o inwestycję za 350 mln zł!
fot. arch. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Ogłoszono przetarg. Chodzi o inwestycję za 350 mln zł!

Jest pierwszy przetarg związany z rewitalizacją linii kolejowej Skoczów - Bielsko-Biała.PKP PLK ogłosiły postępowanie na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego nad rewitalizacją linii nr 190, ze Skoczowa do Bielska-Białej. Ogłoszenie tego przetargu zapowiadano pod koniec września, w trakcie podpisania umowy dotyczącej tej inwestycji (zdjęcie). Sygnowali ją wtedy przewodniczący Aglomeracji Beskidzkiej oraz prezes kolejowej spółki, który przedstawił wtedy zakładany kalendarz dla realizacji tej inwestycji. 

- Na wiosnę wybierzemy wykonawcę. Wykonawca będzie miał trzy lata, ale trzy lata to już jest łącznie ze wszystkimi pozwoleniami, decyzjami środowiskowymi. Bo wiemy, że ten proces jest długotrwały [...]. Pewnie przełom roku 2026/2027 ogłosimy przetarg na realizację - wykonawca będzie miał dwa lata. Czyli koniec roku 2028 jest jak najbardziej realny, że pierwsze pociągi będą mogły pojechać - mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK. 

W ramach tego projektu przebudowany zostanie odcinek linii kolejowej o długości blisko 22 km, po którym pociągi będą kursować z prędkością 80 km/h, z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100 a nawet do 120 km/h. Zakłada się, że czas podróży z Bielska-Białej do Skoczowa wyniesie 36 minut, a do Cieszyna niecałą godzinę. 

Wartość tej inwestycji szacowana jest na 350 mln złotych


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: