Nowoczesny zakład wybudująMagda FritzMagda Fritz

Nowoczesny zakład wybudują

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna będzie częścią Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.Budowa nowoczesnej fabryki do produkcji opakowań z tektury ma rozpocząć się w tym roku na terenie Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w gminie Jasienica. W zakładzie do łączenia 7-warstwowej tektury używane będą kleje na bazie skrobi ziemniaczanej i kukurydzianej! To inwestycja warta w sumie ok. 300 mln zł.

Nie są to jedyne nowości. Rada gminy przegłosowała uchwałę dotyczącą włączenia jasienickiej strefy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To oznacza, że przedsiębiorcy którzy zainwestują w Międzyrzeczu Dolnym będą mogli korzystać z ulg podatkowych obowiązujących w katowickiej strefie. Ustalono, że 5 proc. ze sprzedaży każdej działki trafi do katowickiej strefy. „Gmina na tym nie straci, ponieważ będzie to kwota doliczona do ceny gruntu”- mówi wójt Jasienicy Janusz Pierzyna. Posłuchajcie. 

Do podpisania umowy dojdzie, kiedy zarząd Katowickiej SSE podejmie podobną uchwałę. 

Wójt dodaje, że pomysł nie jest nowy. Już w 2015 r. była decyzja, by dołączyć do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zrezygnowano wtedy, ponieważ proponowane warunki były znacznie gorsze, m.in. 15 proc. z każdej sprzedaży. 

W Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej w gminie Jasienica sprzedano dotychczas 9 działek. Do niedawna problemem było zabezpieczenie tego terenu od strony energetycznej. W zeszłym roku udało się doprowadzić do strefy zasilanie o mocy 20 MW. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: