Nowa broń w walce ze smogiem
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Nowa broń w walce ze smogiem

Mural dla czystego powietrza powstał w Bielsku-Białej! To dzieło artystki Ewy Ciepielewskiej stworzone na ścianie kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza.Namalowany na ponad 100 metrach kwadratowych ściany drzewa zmniejszą zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, w jaki zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni! Jak to możliwe? Chodzi o pewne właściwości farb - wyjaśnia artystka. Posłuchaj
Farby, którymi został stworzony mural działają podobnie jak proces fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W tym wypadku dwutlenek tytanu wytwarza cząsteczki, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki.

Mam nadzieję jednak, że oprócz malowania murali ekologicznymi farbami, będziemy po prostu sadzić dużo drzew i pielęgnować te, które są, bo najpiękniejszy mural ich nie zastąpi - mówiła w trakcie prezentacji swojego dzieła Ewa Ciepielewska.Posłuchaj

Dlatego też w ramach Święta Drzewa Klubu Gaja drzewa są sadzone. Jedno z nich – platana posadzili dziś w centrum Bielska-Białej wspólnymi siłami m.in. Ewa Ciepielewska i prezydent miasta Jarosław Klimaszewski.

- Nasza planeta jest w kłopocie. Sytuacja jest bardzo poważna - mówił przy okazji już 18. edycji Święta Drzewa założyciel Klubu Gaja Jacek Bożek. Odczytał wiersz "O Aniołach" Czesława Miłosza. Jak mówił, to wiersz "o tych wszystkich, którzy pomagają naszej planecie i innym ludziom i ciągle im się chce".  
Szczególnie mocno wybrzmiały ostatnie słowa wiersza:

zaraz dzień
jeszcze jeden
zrób co możesz.
 
Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: