Niezwykły wynalazek bielszczaninaMagda FritzMagda Fritz

Niezwykły wynalazek bielszczanina

"Trudno sobie wyobrazić, żeby w dobie tak rozwiniętych technologii osoby niewidome nie mogły robić zdjęć"- mówi Piotr Cybulski.Aparat fotograficzny dla osób niewidomych skonstruował Piotr Cybulski z Bielska-Białej. Bielszczanin jest programistą. Na realizację swojego pomysłu poświęcił ostatnie 3 lata, przeznaczając na to wolny czas i pieniądze. Wspierała go w tym żona Sylwia.

Powstał prototyp urządzenia o nazwie BlindTouch.
Składa się on z dwóch elementów: aparatu fotograficznego i stacji bazowej. W pełni automatyczny aparat ma wewnętrzny procesor, który przetwarza zrobione zdjęcie wyszukując kontury obrazu. Przy budowaniu drugiego urządzenia bielszczanin inspirował się m.in… zabawkami dla dzieci z wysuwanymi pinami. Posłuchajcie
 
Skąd w ogóle taki pomysł? Mieszkaniec Bielska-Białej pomagał kiedyś osobie niewidomej w obsłudze komputera. Małżeństwo ma także znajomych, którzy nie widzą. Kiedy okazało się, że takiego sprzętu nie ma jeszcze na rynku, byli mocno zaskoczeni. „Mamy działający prototyp, który wymaga jeszcze ulepszenia. Chciałbym, żeby był on szybszy, lżejszy i mniejszy”- mówi Cybulski. Posłuchajcie. 

BlindTouch jest w trakcie patentowania. Kiedy mogłaby ruszyć produkcja, na razie trudno powiedzieć. 

foto/wideo: materiały prasowe

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: