Niespodzianka była pod dachem
fot.: Żywiecka Fundacja Rozwoju
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Niespodzianka była pod dachem

W czasie wymiany dachu ekipa remontowa znalazła nadpaloną, mocno uszkodzoną i wybrakowaną książkę w języku hebrajskim i niemieckim – informuje Żywiecka Fundacja Rozwoju.Remont budynku o bogatej historii przy ulicy Dworcowej 2 w Żywcu trwa. I przynosi wiele niespodzianek. Jak się okazuje, dotyczą one nie tylko zakresu i kosztów prac, które są niezbędne. 
 
Żywiecka Fundacja Rozwoju, która od kilku lat ma swoją siedzibę w kamienicy przy Dworcowej, poinformowała o niezwykłym znalezisku. To książka w języku hebrajskim i niemieckim. Mocno uszkodzona, nadpalona, ale ważna, bo przypominająca o historii Zabłocia i jego żydowskich mieszkańców.    
 
Fundacja ustaliła już co to za księga. To Hagada na Pesach, czyli opowieść o wyjściu Żydów z Egiptu i jednocześnie - najważniejsza książka tego święta, która powinna była znajdować się w każdym żydowskim domu  Tekst Hagady jest odczytywany w czasie Sederu, czyli uroczystej kolacji rozpoczynającej Pesach.
 
Znalezisko będzie częścią wystawy dotyczącej historii lokalnej, opowiadającej przede wszystkim o żywieckim Zabłociu. 
Przestrzeń Edukacji Lokalnej tworząca się na Dworcowej 2, będzie miejscem wystaw stałych i czasowych, przestrzenią do spotkań i dyskusji, koncertów oraz innych rozmaitych działań, do współtworzenia których zapraszamy mieszkańców Żywiecczyzny – podaje ŻFR.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: