Nieczystości spływają do rzeki. Kto winny?Magdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Nieczystości spływają do rzeki. Kto winny?

Rzeka w Pogórzu jest regularnie zanieczyszczana. Czy uda się rozwiązać ten problem?Droga S-52, biegnąca od granicy państwa w Cieszynie do Bielska-Białej, przecina niemalże na pół miejscowość Pogórze w gminie Skoczów. W zeszłym roku pojawił się problem z odwodnieniem odcinka jezdni w tym miejscu. Wszystkie zanieczyszczenia, smary, oleje czy sól po zimie spływają do rzeki w okolicach ulicy Zamkowej. Rura z odwodnienia prowadzi bezpośrednio do potoku. Posłuchajcie!

Sołtys Pogórza Mariusz Rodenko wielokrotnie interweniował w tej sprawie, m.in. w Wydziale Ochrony Środowiska w urzędzie gminy. Były robione zdjęcia, wizje lokalne i.. na tym się skończyło.

Zapytaliśmy zarządcę drogi, Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, jak to się stało, że wykonawcy prac odwadniających dopuścili się takiego niedopatrzenia. Odpowiedzi udzielił nam Marek Prusak, starszy specjalista ds. komunikacji z mediami. Jak mówi, wdrożone rozwiązanie jest w trybie awaryjnym i ma zostać usunięte końcem tego tygodnia. Zostało tak poprowadzone, aby nie dopuścić do powstania zalewiska na nawierzchni drogi S-52. Pytanie tylko, co oznacza tryb  "awaryjny", ponieważ to rozwiązanie funkcjonuje od kilku miesięcy. Będziemy śledzić tę sprawę. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: