Nie ma pieniędzy dla Janosika!Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Nie ma pieniędzy dla Janosika!

Z metamorfozy nici. Jedno z najstarszych kin w Polsce czyli kultowy w Żywcu „Janosik” nie zostanie przebudowany. Przynajmniej na razie.O planowanym kompleksowym remoncie placówki oraz dobudowie drugiej sali kinowej informowaliśmy półtora roku temu. Teraz okazuje się, że nie ma nawet projektu przebudowy. Choć miał być gotowy w… 2018 roku. 

Niestety, nie udało się zdobyć funduszy na sfinansowanie projektu z ministerstwa kultury oraz z urzędu marszałkowskiego - przyznaje dyr. Instytucji Filmowej Silesia Film, której podlega Janosik, Patryk Tomiczek. Posłuchaj

Zarządzający Instytucją Filmową Silesia Film zastanawiali się nad pokryciem kosztów powstania projektu przebudowy "Janosika" z własnego budżetu. Okazało się jednak, że to sprawa kosztowna i skomplikowana. Kino jest - jak mówi Patryk Tomiczek - „niefortunnie położone”, działki otaczające placówkę należą do prywatnych właścicieli, a kupno jednej z nich przerasta możliwości finansowe instytucji.

Skończyło się więc na zapowiedziach. Przeprowadzono jedynie inwentaryzację obiektu.

Tymczasem Patryk Tomiczek odchodzi ze stanowiska... Posłuchaj

Śląski Urząd Marszałkowski ogłosił w kwietniu konkurs na nowego dyrektora Instytucji Filmowej Silesia Film. To on zdecyduje o przyszłości żywieckiego kina. 

 

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: