Mostmar ogłosi upadłość?
Agnieszka WykrętAgnieszka Wykręt

Mostmar ogłosi upadłość?

Dzisiaj władze spółki Mostmar z Zarzecza poinformowały pracowników, że zamierzają złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości. Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, plac budowy drogi ekspresowej S69 z Bielska-Białej do Żywca opuściła jedna ze spółek, tworzących konsorcjum realizujące inwestycje- spółka Mostmar z Zarzecza. Pierwotnie ok. 15-kilkometrowy odcinek trasy budowanej przez konsorcjum miał być gotowy w listopadzie tego roku. Wiadomo jednak, że nie będzie. Ponadto dzisiaj odbyło się spotkanie przedstawicieli spółki Mostmar z pracownikami, w czasie którego poinformowali o zamiarze ogłoszenia upadłości. To jeszcze nieoficjalna wiadomość, która wypłynęła po spotkaniu władz spółki z pracownikami. Podobno taki wniosek złożyła już jedna z firm- podwykonawców Mostmaru.
Pracownicy spółki z Żywiecczyzny od dwóch miesięcy nie dostają wynagrodzenia. Rzeczniczka katowickiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Dorota Marzyńska- Kotas poinformowała nas, że pieniądze za wykonane prace przekazywane są liderowi konsorcjum, a więc spółce Polimex-Mostostal, który zobowiązany jest rozliczać się z partnerami konsorcjum oraz innymi współpracującymi na budowie firmami.
W dalszym ciągu nie udało nam się skontaktować z przedstawicielami obu firm. Nikt nie odbiera telefonów w siedzibie spółki w Zarzeczu, nie ma też kontaktu z rzecznikiem prasowym spółki Polimex-Mostostal.
W Mostmarze zatrudnionych jest ok. 450 osób, drugie tyle - w firmach-podwykonawcach. Większość pochodzi z terenu powiatu żywieckiego.
-Na ten moment nie mamy żadnych oficjalnych informacji o upadłości tej firmy- mówi Beata Kliś, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żywcu. -Próbowaliśmy nawiązać kontakt z władzami spółki. Niestety naszemu pracownikowi nie udało się porozmawiać z szefostwem, tylko z pracownikami. Poprosiliśmy firmę aby była z nami w kontakcie. Kiedy będą mieli podjęte konkretne ustalenia wówczas, wspólnie ustalimy formy i płaszczyzny współpracy. Mamy świadomość, że taka firma istnieje, że taka firma ma problemy i już podejmujemy pewne działania aby przedstawić pracownikom z terenu powiatu żywieckiego odpowiednie propozycje.
Jakby tego było mało władze starostwa żywieckiego powierzyły wykonanie budowy mostu Trzebińskiego w Żywcu właśnie firmie Mostmar.

Posłuchaj audycji:Zobacz inne wiadomości tego autora: