Mogą odzyskać pieniądze. Po 11 latach...
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Mogą odzyskać pieniądze. Po 11 latach...

11 lat temu pani Agnieszka, jak kilkaset innych osób, zawarła umowę z biurem OK Services Travel z Bielska-Białej. Zapłaciła za zagraniczną wycieczkę. Na wakacje jednak nie pojechała. Biuro zbankrutowało. Tak jak inni turyści, którzy mieli odpoczywać w Bułgarii, Grecji i Chorwacji, straciła pieniądze i została w domu. Pani Agnieszka właśnie dostała pismo z sądu informujące o prawomocnym wyroku. Po 11 latach może domagać się zwrotu pieniędzy.Przypomnijmy, o bankructwie bielskiego biura podróży i związanych z nim problemach turystów informowaliśmy 14 sierpnia 2013 roku:
OK Services Travel zawiadomiło Śląski Urząd Marszałkowski o niewypłacalności. Poza granicami kraju jest obecnie ok. 750 klientów biura. Pierwsi z nich mają wrócić do Polski już jutro. Biuro OK Services Travel z Bielska-Białej, jeden z największych organizatorów wycieczek autokarowych w Polsce, odwołało wszystkie zagraniczne wyjazdy. Turyści mieli dziś wyjechać do Bułgarii, Grecji i Chorwacji. Na stronie internetowej biura pojawiło się wczoraj ogłoszenie, żeby nie przychodzili na miejsce zbiórki. Dziś od rana biuro było zamknięte. Po południu Urząd Marszałkowski w Katowicach został poinformowany o jego niewypłacalności. Za granicą jest obecnie ok. 750 klientów biura. 
 
Turyści musieli skrócić swój zagraniczny pobyt i wracać do kraju. Część powrotów opłaciło biuro podróży, a część została sfinansowana z polisy ubezpieczeniowej. Pieniędzy zabrakło jednak na zwrot wpłat klientom, których wyjazdy nie doszły do skutku. 
Teraz poszkodowani przez biuro, a jest ich ponad 600, mają podstawy do odzyskania wpłaconych ponad dekadę temu pieniędzy. Z sądowych akt wynika, że chodzi o kwoty od około 500 złotych do około 3.000 złotych. Ale po kolei.
 
Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej skierowała do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej akt oskarżenia w sprawie przeciwko prezes OK Service Travel - Katarzynie M. 22 czerwca 2020 roku. Kobietę oskarżono o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów biura podróży (w kwocie 1 574 156, 82 złotych), to jest o czyn z art. 286 par. 1 k.k.
 
Jak dowodziła prokuratura, w okresie od 1 grudnia 2012 r. do 21 sierpnia 2013 w Bielsku-Białej, Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Cieszynie, działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, Katarzyna M. wprowadziła w błąd klientów zarządzanego przez siebie biura. Nie była bowiem w stanie wywiązać się z zawartych przez spółkę umów ze względu na sytuację finansową OK Services Travel. Spółka traciła płynność finansową, zwiększało się jej zadłużenie, nie regulowała terminowo swoich zobowiązań. 
 
Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej uznał kobietę winną zarzucanego jej czynu i skazał ją na 2 lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok zapadł 23.11.2022 roku. Sąd zobowiązał również szefową OK Service Travel do częściowego naprawienia szkody przez zapłatę na rzecz 606 pokrzywdzonych kwot określonych w wyroku.
 
Wyrok bielskiego sądu został jednak zaskarżony. I sprawą biura podróży oraz jego klientów zajął się Sąd Apelacyjny w Katowicach. 12 listopada 2023 roku ogłoszono wyrok. Sąd obniżył wymierzoną Katarzynie M. karę do 2 lat pozbawienia wolności i zawiesił wykonanie orzeczonej kary na okres 5 lat. Kobieta przez ten czas będzie pod nadzorem kuratora. Sąd drugiej instancji zmienił też wysokość kwot, które mają zostać wypłacone w ramach naprawienia wyrządzonej szkody. A do listy poszkodowanych dopisał jeszcze pięć osób.
 
Wyrok jest prawomocny. Pokrzywdzeni przez biuro, po 11 latach od feralnych wakacji, mogą odzyskać stracone pieniądze. Najpierw jednak muszą złożyć wniosek do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności. Po nadaniu tej klauzuli, można będzie złożyć wniosek egzekucyjny do komornika... 
 


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: