Młodzi uczą młodych - tradycji!
Fot. Dni Folkloru
Beata SteklaBeata Stekla

Młodzi uczą młodych - tradycji!

Kilka miesięcy wspólnej pracy - i jest. Efekt ich starań można zobaczyć w internecie.Jakub Mieszczak jest uczniem trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu. Jest też przewodniczącym uczniowskiego samorządu. Kiedy miał sześć zaczął tańczyć w Zespole Pieśni i Tańca "Ziemia Żywiecka". Z tego powodu przez większość życia ma styczność z żywieckim folklorem - i zna jego wartość. Pewnego dnia pomyślał, że byłoby fajnie zarazić tą wartością rówieśników. I tak narodził się projekt "Dni Folkloru".

Pomysł polegał na tym, aby nakręcić kilka tematycznych filmików i umieścić je w internecie. Co ważne, w realizację mieli być zaangażowani głównie młodzi ludzie. Tym sposobem powstały odcinki dotyczące stroju górali żywieckich, instrumentów, na których grali, czy języka, którym mówili.

- Oprócz logistyki, cały projekt był w pełni realizowany przez młodzież. Myślę, że warto podkreślić, bo jest to fajne i dość unikatowe - zaznacza Jakub Mieszczak. Posłuchaj

W pracach uczestniczyli nie tylko uczniowie z żywieckiego "Kopernika", ale także z żywieckiego "Mechanika" oraz z LO im. Mikołaja Kopernika z Bielska-Białej. Za zdjęcia odpowiadał Wiktor Martosz, w tej chwili już absolwent liceum w Żywcu.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: