Miasto chce kupić działki za 5 mln. Burzliwa dyskusja
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Miasto chce kupić działki za 5 mln. Burzliwa dyskusja

Bielsko-Biała: wiele emocji wokół transakcji kupna - przez miasto - działek na Trzech Lipkach. To był temat burzliwej dyskusji w trakcie dzisiejszej sesji. Opozycyjni radni pytali o zasadność wydatkowania 5 mln złotych, w sytuacji gdy ogląda się każdą złotówkę przed jej wydaniem.- Ktoś zagroził, że postawi tam płot? Ktoś to powiedział? Skąd się wziął ten płot jako argument rozstrzygający. Kto państwu groził postawieniem tego płotu, jak nie kupimy tego terenu? Bo jeżeli to rzeczywiście jest groźba, którą ktoś wypowiedział, ona jest realna i już tam w ogóle czekają ciężarówki z segmentami potu - to ja jestem skłonny zagłosować za [przedstawionym projektem uchwały - red.], ale jeżeli to jest po prostu tylko argument demagogiczny, powtórzony 16 razy nie stanie się prawdą - mówił w czasie sesji radny Janusz Okrzesik i było to przed głosowaniem o wyrażenie zgody na zakup działek na Trzech Lipkach. Teren wokół krzyża chce kupić miasto. Jeden z argumentów oparty był na przykładzie z Gubałówki, gdzie pokłosiem konfliktu (pomiędzy PKL a prywatnym właścicielem gruntu) było ogrodzenie terenu i zamknięcie trasy narciarskiej.

O zakup tego terenu przez gminę apelował Henryk Juszczyk w przeszłości m.in. wiceprezydent miasta i pełnomocnik prezydenta, a także legenda "Solidarności". Posłuchaj.

Prezydent Jarosław Klimaszewski podał, że działania w kierunku wykupu tego terenu prowadzone są od początku kadencji. Nie było zgody, pomiędzy właścicielem a urzędem, co do zapłaty VAT-u. Naczelny Sąd Administracyjny półtora miesiąca temu rozstrzygnął w jaki sposób może odbyć się ta transakcja. Posłuchaj.

W trakcie sesji padła kwota, za jaką miasto miałoby działki kupić - 5 mln złotych. To budziło wątpliwości opozycyjnych radnych. Wskazywali, że przecież tyle się mówi o konieczności oszczędzania... - Prosiłbym o uspokojenie atmosfery i rzeczowe podejście. Ja wiem, że 5 mln do duży pieniądz, ale to jest potężny cel, tym bardziej że to co powiedział prezydent: sprzedaje się czy kupuje wtedy, kiedy ktoś to chce zrobić - komentował przewodniczący komisji budżetu, Roman Matyja.

Po długiej dyskusji głosowano nad projektem uchwały. 13 radnych było ZA wyrażeniem zgody na zakup działek na Trzech Lipkach, 8 - PRZECIW, od głosu WSTRZYMAŁO SIĘ - 2 radnych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: