Mają najlepszego ogrodnika w kraju!Magda FritzMagda Fritz

Mają najlepszego ogrodnika w kraju!

Artur Ryłko, uczeń 4 klasy technikum ogrodniczego Zespołu szkół Ogrodniczych im. S. Szumca wygrał 43. Olimpiadę Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.Finał zmagań odbył się w Hańczowej w Małopolsce. Finaliści musieli rozpoznać gałęzie roślin sadowniczych i choroby, jakie się na nich znajdują. Kolejne zadania praktyczne były z warzywnictwa i roślin ozdobnych. Do tego test pisemny. Laureat olimpiady mówi, że w przydomowym ogródku w rodzinnych Kętach od zawsze "przesiadywał" z dziadkiem. Oprócz lekcji brał także udział w zajęciach dodatkowych. Posłuchajcie. 

Za wygranie olimpiady Artur otrzymał indeks Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, oczywiście na kierunku ogrodnictwo. Co ciekawe, to umiejętności które chcą nabywać nieliczni. "Ogrodnictwo nadal kojarzy się z ciężką fizyczną pracą, co widać po naborach do szkoły"- mówi Katarzyna Hofman-Kępys, dyrektor bielskiego "ogrodnika". Posłuchajcie. 

W olimpiadzie w sumie startowało 5 uczniów bielskiej szkoły. Bartłomiej Kołodziej był drugi w ogrodnictwie, Józef Szlosarczyk zajął czwarte miejsce w bloku- produkcja zwierzęca, a Patryk Raczek był piąty z architektury krajobrazu. "To był wyjątkowo udany start"- podsumowuje Hofman-Kępys. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: