Lśni dawnym blaskiem
Fot. FB/WUOZ w Katowicach (M. Dąbrowska)
Beata SteklaBeata Stekla

Lśni dawnym blaskiem

Po pięciu latach zakończył się remont zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w bielskich Komorowicach Krakowskich. Informuje o tym Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.Rewitalizacja świątyni podzielona była na etapy. Koszty dwóch z nich refundował WUOZ, mowa tutaj o kwocie około 75 tysięcy złotych. Dzięki tym pieniądzom wyremontowano elewacje frontową i boczną, wieżę, portale przy drzwiach wejściowych, kamieniarkę i okienne maswerki.

- Remont poprzedziły badania konserwatorskie stratygraficzne na elewacji w celu oznaczenia zachowanych warstw oryginalnych w partii detalu sztukatorskiego oraz w celu oznaczenia elementów kamiennych - informuje urząd.

W kościele znajduje się obraz "Sacra Conversazione" przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem oraz Janem Chrzcicielem i Janem Ewangelistą. To zabytek, który w latach 2017-2018 przeszedł konserwację w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prace dofinansowało ministerstwo kultury.

Budowa kościoła w Komorowicach zaczęła się w 1921 roku. Świątynię zaprojektował architekt Emanuel Rost junior, wzorując się katedrą św. Mikołaja. Kościół jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego, natomiast obraz do rejestru zabytków ruchomych.Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: