Lista wstydu AKTUALIZACJA
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Lista wstydu AKTUALIZACJA

36 gmin z województwa śląskiego znalazło się na liście wstydu Polskiego Alarmu Smogowego.Organizacja opublikowała listę gmin, które nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze. W woj. śląskim takich gmin jest 36.

Z naszego regionu na liście znalazły się: Brenna, Buczkowice, Dębowiec, Jasienica, Kobiór, Lipowa, Pawłowice, Porąbka, Wilkowice i Wisła. Jest też Ustroń, ale jak informuje Ustroński Alarm Smogowy: burmistrz tego miasta zgłosił chęć przystąpienia do programu. „Mamy nadzieję, że dotrzyma słowa” - komentują działacze PAS.

Do tej pory do programu Czyste Powietrze zgłosiło się niemal 2 tys. gmin z całej Polski, w tym wszystkie z województwa małopolskiego.

AKTUALIZACJA

Czy gminy wymienione przez PAS na „liście wstydu” mają się czego wstydzić? To kwestia mocno dyskusyjna.
Po pierwsze dlatego, że lista ta – jak się okazuje - powinna zostać zaktualizowana. 

- Termin zgłoszenia deklaracji do programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został przedłużony do 15 września. I właśnie wczoraj, w ostatnim dniu, deklarację przystąpienia do programu złożyła Wisła. 

Dlaczego w Wiśle do ostatniego dnia wahano się czy taką deklarację podjąć? Jak wyjaśnia sekretarz miasta Sylwester Foltyn, samorząd pół roku temu zgłosił aplikację do podobnego projektu, którego koordynatorem jest Śląski Urząd Marszałkowski. 

Po drugie - to najważniejsze - znalezienie się na liście Polskiego Alarmu Smogowego i niezłożenie deklaracji przystąpienia do w/w programu nie znaczy, że mieszkańcy, którzy zamierzają wymienić piec lub przeprowadzić termomodernizację swojego budynku, nie mogą liczyć na dofinansowanie. Wręcz przeciwnie!
 
- To że byliśmy na tej liście nie oznacza, że nasi mieszkańcy nie mogą składać wniosków do programu Czyste Powietrze. To nieprawda. (…) Nie byliśmy na tej liście, a mimo to mieszkańcy takie wnioski składali i dostawali dofinansowanie – wyjaśnia sekretarz miasta Stanisław Foltyn. Posłuchaj
 
Na podstawie złożonej przez samorząd deklaracji, WFOŚiGW przyzna dotację nie na wymianę kotłów, ale na stworzenie punktu konsultacyjnego, w którym mieszkańcy będą mogli na miejscu, w Wiśle zasięgnąć informacji o warunkach dofinansowania i złożyć odpowiedni wniosek.. Nie będą musieli już jeździć np. do Bielska-Białej.
 
To samo powtarzają w  Urzędzie Miasta w Ustroniu. Inwestycje w wymianę źródeł ciepła są w tym mieście  realizowane. Na dodatek, jak przekazał nam Strateg Marki Miasta Ustroń i PR Manager Przemysław Wojtasik, 13 września burmistrz Przemysław Korcz podpisał już pismo zgłaszające gminę do programu Czyste Powietrze.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach potwierdził, że Ustroń spełnił wszystkie wymagania, aby podpisać porozumienie. Ma to nastąpić do końca września lub na początku października, ale UM Ustroń już jest na liście uczestników realizacji programu Czyste Powietrze. - Czekamy tylko na formalne, obustronne podpisania porozumienia, a to już tylko kwestia techniczna – podsumowuje Wojtasik. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1



Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: