Kupa gruzu - tyle zostało po zakładach
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Kupa gruzu - tyle zostało po zakładach

To była marka znana w całej Europie. Czechowickie Zakłady Materiałów Opatrunkowych „Polfa” to już historia. Niestety, niewiele po nich zostało.Ten zakład za 4 lata obchodziłby swoje setne urodziny. Jego produkty były znane w całej Europie. Hucznego jubileuszu jednak nie będzie, bo po zakładach „Polfa” w Czechowicach-Dziedzicach zostały już tylko gruzy. To smutny widok dla wielu czechowiczan, a zwłaszcza dla kustosza Izby Tradycji - Jacka Cwetlera. Posłuchaj

Fabryka Środków Opatrunkowych w Czechowicach powstała w 1923 roku. W 2006 roku zakłady już pod nazwą Czechowickich Zakładów Opatrunkowych „Polfa” zakończyły działalność, a rozpoczął ją syndyk masy upadłości. Ostatecznie teren przeszedł w prywatne ręce. Zakładowe budynki zostały wyburzone, na razie pozostał murowany, zrujnowany płot oraz zbiornik przeciwpożarowy.

Nie udało się ocalić prawie nic z niemal 100-letniej historii zakładów. Pozostały tylko dwie pamiątki – mówi Jacek Cwetler. Posłuchaj

Tabliczkę z nazwą zakładów, która znajdowała się kiedyś na portierni można zobaczyć w Izbie Tradycji. Natomiast orła, który kiedyś stał przed "Polfą", ustawiono na terenie LO im. M. Curie-Skłodowskiej w Czechowicach.

Brak eksponatów pochodzących z zakładów opatrunkowych boli kustosza Izby Tradycji tym bardziej, że w mieście planowane jest otwarcie Muzeum Przemysłu.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: