Kosić czy nie kosić?
Fot.: Paweł Sowa/UM BB
Agnieszka DąbrowskaAgnieszka Dąbrowska

Kosić czy nie kosić?

Niewykoszona trawa między ulicami Sempołowskiej i PCK w Bielsku-Białej to nie zaniedbanie, a część badań. Mają one dać odpowiedź na pytanie - kosić czy nie kosić?Łąka w centrum miasta? To eksperyment. Jeśli waszą uwagę zwróciła niewykoszona trawa między ulicami Sempołowskiej i PCK w Bielsku-Białej to wyjaśniamy, że trwają tam badania, które mają dać odpowiedź na pytanie - kosić czy nie kosić?

Znajdziecie tam trzy różne rodzaje utrzymania trawników - skoszony raz wiosną, niekoszony w ogóle oraz utrzymywany na krótko. Dariusz Gajny, miejski ogrodnik, podkreśla że w miejscach, gdzie trawniki pełnią funkcję użytkową, trawa będzie koszona regularnie. Ale są takie lokalizacje, gdzie jest to kwestią dyskusyjną. Posłuchajcie!

Każdy może podejść i sprawdzić, co bardziej mu się podoba, a nawet przeprowadzić doświadczenie, mierząc temperaturę gleby czy sprawdzając wilgotność.

Co lepsze? Decyzja w tym roku na pewno nie zapadnie, bo np. teraz jest mokro w porównaniu do tego samego okresu rok temu. Wtedy trawnik dywanowy byłby suchy i żółty. Proces testowania zatem potrwa.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: