Koniec ewakuacji. Zbiornik dalej będzie monitorowany
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Koniec ewakuacji. Zbiornik dalej będzie monitorowany

Po południu ma zapaść decyzja, czy ewakuowani mieszkańcy Wilkowic, mogą już wrócić do swoich domów.AKTUALIZACJA 21:01:
Podjęto decyzję o zakończeniu ewakuacji. Mieszkańcy mogą wrócić do swoich domów. 
Obiekt podlega ciągłemu monitoringowi w systemie całodobowym. Ponadto, istnieje konieczność prowadzenia dalszych działań uwzględniających poprawę bezpieczeństwa - podano w komunikacie PGW "Wody Polskie". 

AKTUALIZACJA 18:20:
Utrzymano stan zagrożenia dla pierwszej strefy zbiornika.

AKTUALIZACJA 12:19:

Zbiornik w Wilkowicach ciągle stanowi zagrożenie. Ewakuowani mieszkańcy nie mogą jeszcze wrócić do swoich domów. "Wody Polskie" wydały komunikat, z którego wynika, że stan zapory na Wilkówce nadal nie pozwala na powrót do domów z pierwszej strefy zagrożenia. Kolejny komunikat ma się pojawić ok. godz. 16.00.

WPIS:
Na miejscu są eksperci, którzy przeprowadzają pomiary szczelności i nośności zbiornika. Raport na temat jego stanu wydadzą "Wody Polskie", to one zarządzają zaporą. O tym, że sytuacja na zbiorniku się poprawiała, poinformowano wczoraj wieczorem. Dopływ wody do zapory jest znacznie mniejszy, bo ustały opady. Do tego prognozy są optymistyczne. 

Wczoraj po południu akcję na zbiorniku w Wilkowicach zakończyli strażacy, bo nie było już konieczne pompowanie wody. Specjaliści podają, że spadek lustra wody nie może następować za szybko, bo to także jest złe dla konstrukcji zapory. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że część mieszkańców zdecydowała się już powrócić do swoich domów, przed wydaniem oficjalnego komunikatu o tym, że niebezpieczeństwo zostało zażegnane.

Również w piątek pojawiła się informacja o tym, że sprawą budowy i oddania do użytku zbiornika zajmie się prokuratura. 

Przypomnijmy, w czwartek ewakuowano ponad 80 osób z prawie 30 domów, które zlokalizowane są w bezpośrednim sąsiedztwie zapory. Było realne ryzyko, że zbiornik nie utrzyma naporu wody. 

fot. Waszym Okiem - Radio Bielsko.


Zobacz inne wiadomości tego autora: