Końca problemów nie widać. Pieniądze do zwrotuPaweł ChudeckiPaweł Chudecki

Końca problemów nie widać. Pieniądze do zwrotu

MEN upomniało się o kolejne 400 tysięcy złotych. Powiat żywiecki z problemami.

Przed wakacjami informowaliśmy o sprawie zatrzymania pięciu podejrzanych o wyłudzenie niemal 1,2 mln zł subwencji oświatowej, wypłacanej za pośrednictwem Starostwa Powiatowego w Żywcu, stowarzyszeniu prowadzącemu na Żywiecczyźnie, m.in. schronisko młodzieżowe.
Kontrolerzy nakazali Powiatowi zwrot tej kwoty do kasy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Starostwo Powiatowe w Żywcu nie zgadzało się z decyzją twierdząc, że zgodnie z obowiązującymi w roku 2012 przepisami, subwencja była naliczana w sposób prawidłowy. Mimo to, by uniknąć odsetek, pieniądze zostały przelane na konto MEN. Zapowiadano starania o odzyskanie pieniędzy od placówki, do której trafiły i złożono odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Teraz przyszły nowe problemy. Ministerstwo prowadzi kolejne postępowanie w sprawie zwrotu następnej części subwencji za 2013 rok. To kwota ok. 400 tys. zł, która zdaniem MEN, również została niesłusznie przekazana stowarzyszeniu.
Władze powiatu żywieckiego czekają na ostateczny werdykt i zapowiadają, że w razie konieczności zwrotu pieniędzy, ponownie złożone zostanie odwołanie do sądu administracyjnego.Zobacz inne wiadomości tego autora: