Kobieta, która została prymasem
fot.: Fb Gabriela Staszkiewicz
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Kobieta, która została prymasem

Pierwsza kobieta prymas Kościoła Szwecji przyjechała do Cieszyna. Cieszyńska parafia ewangelicko-augsburska gościła uczestników trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie.Niezwykle inspirujące było kazanie wygłoszone przez Antje Jackelén, arcybiskup Uppsali; pierwszej kobiety na stanowisku prymasa Kościoła Szwecji - komentuje w mediach społecznościowych burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. 
 
Antje Jackelén jest profesorem teologii ewangelickiej i wieloletnią duchowną Kościoła Szwecji - to jeden z największych Kościołów luterańskich na świecie.
Pracowała w diecezji sztokholmskiej i w diecezji Lund, w której była biskupem. W 2013 roku została wybrana na arcybiskupa Uppsali i pierwszą kobietę prymasa w historii Kościoła Szwecji. Została też pierwszą kobietą i arcybiskupem przyjętym w Watykanie. Odbyła oficjalną audiencję u papieża Franciszka. 
 
Do rozmowy burmistrz Cieszyna z Antje Jackelén doszło w trakcie obiadu.
- Rozmawiałyśmy o Cieszynie, o jego niezwykłej historii, ale też o problemach miasta i sytuacji kobiet w Polsce – relacjonuje Gabriela Staszkiewicz.
 
Goście po nabożeństwie i obiedzie odwiedzili rynek, przeszli ulicą Głęboką, aż do Wzgórza Zamkowego, spacerowali nad Olzą w Czeskim Cieszynie. 
Podczas wszystkich wydarzeń gościom towarzyszyła Małgorzata Wacławik-Syrokosz, kurator parafii cieszyńskiej.


Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: