Kilka lat i kilkanaście milionów. Potężny remontMagdalena StokłosaMagdalena Stokłosa

Kilka lat i kilkanaście milionów. Potężny remont

To dobra wiadomość nie tylko dla parafian. Kościół Jezusowy w Cieszynie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Udało się na ten cel pozyskać ponad 17 milionów złotych.Na tę wiadomość luteranie z całej Polski czekali od lat. Zarząd Województwa Śląskiego wybrał projekty z obszaru dziedzictwa kulturowego, które zostaną w tym roku dofinansowane. Wśród nich znalazła się największa ewangelicka świątynia w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli Kościół Jezusowy z Cieszyna. Jak mówi Sylwia Cieślar, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, pierwotnie na konkurs została przeznaczona kwota 150 milionów złotych. Zarząd zadecydował jednak o zwiększeniu sumy o 40 milionów. Posłuchaj!

Zabytek zostanie osuszony, wzmocnione zostaną jego fundamenty, wymienione okna, odrestaurowane drzwi. Zrobiona będzie nowa elewacja budowli. Obiekt będzie również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Posłuchaj!

Jak dodaje Marcin Gabryś, kustosz Muzeum Protestantyzmu (które mieści się w gmachu kościoła) , rocznie obiekt zwiedza parę tysięcy turystów, a cieszyńska parafia liczy 7 tysięcy wyznawców. Świątynia służy także do szerzenia kultury –  to największa "sala" na Śląsku Cieszyńskim. Rocznie odbywa się tam wiele koncertów oraz recitali.

Remont zabytku będzie kosztował ponad 20 milionów złotych i potrwa 4 lata. Oprócz kościoła Jezusowego z powiatu cieszyńskiego dofinansowanie otrzymało Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz Muzeum Beskidzkie w Wiśle.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: