Już otwarte!
fot.: UG Hażlach
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Już otwarte!

Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie uroczyście otwarte. Stworzono je w zmodernizowanym budynku dawnego Domu Ludowego Macierzy Szkolnej.Oddany do użytku w październiku 1935 roku Dom Ludowy w Pogwizdowie to miejsce z bogatą historią. Budynek powstał w czynie społecznym, a działkę pod budowę przekazała rodzina jednego z mieszkańców. Został nazwany imieniem ówczesnego wojewody śląskiego dr. Michała Grażyńskiego.
 
Przez wiele lat Dom Ludowy był własnością miejscowego koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, które funkcjonowało do 2008 roku. Jednak z biegiem lat stan budynku pogarszał się i wymagał gruntownego remontu, na który właścicieli nie było stać. 
 
Dlatego w 2016 roku podczas walnego zjazdu delegatów zarząd główny Macierzy uzyskał zgodę na jego zbycie. Wnioskował o to wójt gminy Hażlach, do którego docierały głosy mieszkańców Pogwizdowa narzekających na brak odpowiedniej oferty kulturalnej dla seniorów. Postanowiono zatem kupić Dom Ludowy i taką ofertę w nim stworzyć. 
 
Hażlaski samorząd ostatecznie stał się właścicielem budynku w sierpniu 2018 roku. Kilka miesięcy wcześniej środki na jego remont (ponad 1 mln 909 tys. zł) pozyskano z funduszy unijnych. Całkowite koszty realizacji tego projektu zamknęły się kwotą ponad 2 mln 356 tys. zł.
 
Przebudowa przedwojennego obiektu zakończyła się 1 kwietnia 2021 roku.        
Od wiosny gmina realizuje w nim już projekt „Druga młodość seniorów w Gminie Hażlach” (także dofinansowany z funduszy unijnych). Jego celem jest utworzenie Klubu Seniora oraz mieszkań chronionych dla 4 osób.

Centrum Usług Społecznych w Pogwizdowie uroczyście otwarto jednak dopiero teraz. A zrobili to wspólnie: wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski. 
 


Zobacz inne wiadomości tego autora: