Jak powstają? Dlaczego są takie niezwykłe?
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Jak powstają? Dlaczego są takie niezwykłe?

Koronka koniakowska przez ostatnie dni miała swoje święto.O koronce z Koniakowa usłyszał cały świat. Tradycja heklowania jest tam przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tak jak w domu pani Zuzanny Ptak, która koronczarstwem zajmuje się od najmłodszych lat. Jak mówiła nam - każda kobieta ma swój styl. 

- Kiedyś koronka ratowała fundusze kobiet, bo nie było pracy. To jak sobie coś uszydełkowała, sprzedała to miała pieniądze - opowiada mieszkanka Koniakowa. Posłuchaj.

Spod palców pani Zuzanny i innych koronczarek wychodzą piękne stroje, które są nawet inspiracją dla projektantów i artystów. Swój mini pokaz mody koronczarki prezentują zawsze podczas Dni Koronki Koniakowskiej (odbyły się w ostatni weekend), które są świetną promocją miejscowości i całej Trójwsi. 

Lucyna Ligocka-Kohut z Centrum Koronki Koniakowskiej przypomina o tym, że o koronkach zrobiło się głośno, gdy tamtejsze gospodynie zaczęły szydełkować stringi. Dni koronki zorganizowano dla promocji, ale także po to, by edukować. Turyści mogą zobaczyć koronki wykonane różną techniką i to jak powstają, bo mieszkanki Koniakowa heklują na oczach odwiedzających miejscowość. Posłuchaj.Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: