Jak oddać ważny głos?
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Jak oddać ważny głos?

Jedna karta do głosowania formatu A4, na której znajdziemy 11 nazwisk. Tak w skrócie wyglądać będzie głosowanie w wyborach prezydenckich.Zbliża się niedzielne głosowanie, większość wybierze formę bezpośrednią, bo do korespondencyjnych wyborów zgłosiło się niewiele osób. Otrzymamy kartę formatu A4, a na niej będzie 11 nazwisk kandydatów na urząd Prezydenta RP. By oddany głos był ważny, należy w kratce przy nazwisku wybranego przez siebie kandydata postawić znak X.

- Głosowanie polega na tym, że wyborca stawia znak przecinających się linii w obrębie kratki po lewej stronie, przy jednym z kandydatów, czyli jeden znak X w kratce po lewej stronie - wyjaśnia Andrzej Adamek, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Bielsku-Białej. Posłuchaj.

Wcześniej wyborca podpisem potwierdza odbiór karty do głosowania, a tożsamość weryfikowana jest na podstawie dokumentu ze zdjęciem (na tę chwilę trzeba będzie uchylić maseczkę i pokazać twarz).

Obowiązkowe będzie zasłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja dłoni przed wejściem do lokalu wyborczego. Zalecane jest, by zabrać swój długopis. Zasady epidemiczne mówią o tym, że w pomieszczeniu może przebywać 1 osoba na 4 m2 powierzchni, co w niektórych lokalizacjach może oznaczać, że trzeba będzie poczekać na oddanie głosu.

Lokale wyborcze otwarte będą w godzinach od 7.00 do 21.00.Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: