Historyk Jacek Kachel wydał kolejną książkę. 14 opowieści, które zaskoczą
fot. Radio BIELSKO
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Historyk Jacek Kachel wydał kolejną książkę. 14 opowieści, które zaskoczą

"Szkice z Białej". I mieszkańcy, i historycy znajdą w tej publikacji zupełnie nowe fakty.Jakie tajemnice skrywa "Hotel pod Czarnym Orłem"? Co łączyło Witkacego z Białą? Kim był Fritz Gerhardt? Odpowiedzi na te pytania - w najnowszej książce - udziela Jacek Kachel. "Szkice z Białej" to nietypowe ujęcie historyczne, które zaskoczy i mieszkańców Białej, i historyków. Jacek Kachel mówił nam, że z punktu widzenia faktograficznego w tej książce znajduje się wiele nowych kwestii. 

- Forma - mam nadzieję - jest taka, że każdy, nawet czytelnik nieprzygotowany, mówię o czytelniku nieprzygotowanym do rzeczy historycznych z przypisami i tak dalej, będzie mógł się z tym spokojne zapoznać - opowiadał nam Jacek Kachel.  
 
Jak dodaje autor, szkice oznaczają wstępny obraz, który ktoś najpierw zarysowuje sobie ołówkiem, a później niektóre fragmenty zaznacza grubą kreską; co autor miał powiedzieć.POSŁUCHAJ.
 
"Szkice z Białej" to 14 opowieści o faktach mało znanych, a wręcz zaskakujących. 
 
- Są trudne opowieści o tym jak Maria Koterbska była inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa. Najpierw przez Urząd Bezpieczeństwa, a później przez Służbę Bezpieczeństwa w latach `60. To są rzeczy bardzo mało znane i nie można tego postawić na jednej szali z tymi informacjami prostymi, łatwymi i przyjemnymi - dodaje autor "Szkiców z Białej". POSŁUCHAJ.
 
W tym roku przypada 300-lecie nadania praw miejskich Białej. 

Jak informowaliśmy, w czwartek (07.12) w Książnicy Beskidzkiej odbyło się spotkanie z autorem "Szkiców z Białej". Poniżej krótka relacja wideo (źródło: UM w Bielsku-Białej). 

Zdjęcia poniżej pochodzą z prywatnego archiwum historyka.

Notka o autorze "Szkiców z Białej":
Jacek Kachel - historyk, dziennikarz, fotograf. Ukończył studia na trzech kierunkach. Przez ponad 30 lat pracy dziennikarskiej publikował teksty i zdjęcia w wielu różnych tytułach prasowych. Do tej pory na rynku wydawniczym ukazało się ponad dwadzieścia jego książek, m.in. "Sekrety Bielska-Białej". Wspólnie z dr. Jackiem Proszykiem tworzy Teatralną Fabrykę Sensacji. Jest autorem i współautorem zdjęć do wielu albumów i książek promujących Podbeskidzie. Obecnie jest dziennikarzem „Magazynu Samorządowego w Bielsku-Białej” i autorem programu telewizyjnego "Sto lat temu w Bielsku i Białej". W tej serii filmów historycznych powstało ponad 100 odcinków, do których scenariusz napisał Jacek Kachel. Od kilku lat prowadzi historyczny blog "Dawniej niż wczoraj".


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: