Gniazdo znowu zrzucone AKTUALIZACJA
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Gniazdo znowu zrzucone AKTUALIZACJA

Bocian przyleciał, tak jak co roku, do Łodygowic. Na dachu, na którym zwykle rezyduje, nie było jednak gniazda. Zostało zrzucone przez ludzi. Ptak postanowił je odbudować. A człowiek ponownie zniszczył jego dom - tak podała nam słuchaczka. Wersja właścicieli nieruchomości jest jednak inna.O zrzuceniu bocianiego gniazda w ostatni dzień lutego informowaliśmy TUTAJ. Ptak po powrocie do Łodygowic z ciepłych krajów (co nastąpiło 17 marca), nie odleciał szukać innego miejsca dla siebie. Przez tydzień, jak relacjonują mieszkańcy, intensywnie pracował nad odbudową swojego gniazda na dobrze znanym sobie kominie. 

Gdy już dom stanął, pojawiła się pani bocianowa! I kiedy już wydawało się, że nadejdzie szczęśliwy koniec tej historii, to znaczy bociek Bartosz doczeka się młodych… gniazdo zostało zrzucone ponownie - opowiada nam słuchaczka z Łodygowic. Posłuchaj

Właściciele obiektu, na którym znajduje się bocianie gniazdo twierdzą jednak, że gniazdo nie zostało zrzucone, a zwiał je wiatr... Bociek swój dom już odbudował. Faktycznie, ptaka można zauważyć na kominie w Łodygowicach!
Kominie, który był w złym stanie technicznym i właśnie dlatego - jak podkreślają właściciele obiektu - zdecydowano się na usunięcie gniazda ostatniego dnia lutego. Chwiejące się cegły zostały zabrane, komin wzmocniono i teraz już nie stwarza zagrożenia.   
Zaznaczają, że gdyby nie chcieli powrotu bociana na dach budynku, to nieczynny komin po prostu zostałby zwalony.

Tymczasem o zniszczeniu odbudowanego gniazda bociana białego na ceglanym kominie w Łodygowicach została powiadomiona przez mieszkańców Łodygowic Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. 
 
Do zniszczenia najprawdopodobniej doszło w weekend, ponieważ jeszcze w piątek (24 marca) gniazdo było nienaruszone. Tak wynika z informacji przekazanych przez pracowników ochrony środowiska Urzędu Gminy – informuje nas rzeczniczka RDOŚ Natalia Zapała. 
 
Dodaje, że zniszczenie gniazda w trakcie trwającego sezonu lęgowego jest jednoznacznym złamaniem obowiązujących zakazów określonych w art. 52 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Dlatego sprawę RDOŚ przekazał Komendzie Powiatowej Policji w Żywcu.
 
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wystosowała też pismo do wójta gminy z prośbą o poinformowanie właściciela posesji, aby nie podejmował czynności zakazanych względem tego gatunku.
 
A do czynności tych należy m.in. płoszenie lub niepokojenie, uniemożliwianie dostępu do schronień czy też niszczenie lub uszkadzanie gniazd. Podejmowanie takich działań bez stosowanego zezwolenia, zgodnie z art. 131 ustawy o ochronie przyrody, stanowi wykroczenie i podlega karze aresztu albo grzywny.
 
O efektach działań RDOŚ, policji i gminy będziemy Was informować.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: