Gmina zakończyła sprzedaż węgla
fot. arch.
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Gmina zakończyła sprzedaż węgla

Bielsko-Biała: gmina zakończyła dystrybucję węgla w preferencyjnej cenie. Złożono zamówienie w Polskiej Grupie Górniczej, ale przyszła odpowiedź, że byłby to opał z innego źródła i w mniejszym zakresie. Kolejną kwestią jest zaproponowany sortyment.Bielsko-Biała zamyka proces sprzedaży węgla w preferencyjnej cenie. Bez rozpatrzenia pozostaną wnioski, które nie zostały do tej pory zrealizowane. Mieszkańcom pozostaje zaopatrzyć się w opał na rynku komercyjnym. Temat poruszyliśmy w trakcie porannej rozmowy.

- Bardzo ważnym elementem w tym wszystkim była jednak jakość tego surowca. Jeżeli chodzi o ten węgiel orzech, ale też ekogroszek - zależało nam na tym, aby wysoka jakość przekładała się na względy ekologiczne i na bezpieczeństwo samego układu energetycznego u naszych mieszkańców; żeby nie doprowadzić do uszkodzenia kotła. Z uwagi na to, że Polska Grupa Górnicza zaproponowała nam - 13 marca dostaliśmy taką ofertę - niestety inny sortyment tych surowców, nie jesteśmy w stanie "firmować" tego, aby naszym mieszkańcom dostarczać węgiel inny [innej jakości - red.], aniżeli robiliśmy to do tej pory - objaśniał na naszej antenie Adam Ruśniak, zastępca prezydenta Bielska-Białej. Posłuchaj.

Wiceprezydent miasta podał statystyki dotyczące dystrybucji węgla przez gminę. Rozpatrzono ponad 2700 wniosków, a rozdysponowano ponad 2200 ton opału.

Na horyzoncie wiosna, ceny na składach węglowych spadają. Do tego w tym miesiącu Polska Grupa Górnicza zwiększyła roczny limit zakupu węgla poprzez sklep internetowy z trzech do pięciu ton.

O tę kwestię sprzedaży węgla pytaliśmy także w gminach Bestwina i Porąbka. Tam dystrybucja węgla trwa, choć w sposób widoczny obserwowane jest mniejsze zainteresowanie. Część mieszkańców nawet wycofuje wnioski o zakup węgla za pośrednictwem samorządu, tłumaczą to względami ekonomicznymi.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: