Felerny zbiornik do rozbiórki! AKTUALIZACJA
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Felerny zbiornik do rozbiórki! AKTUALIZACJA

Zapadła decyzja o tym, że zbiornik w Wilkowicach zostanie rozebrany.Postanowił tak Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Rozbiórka ma się rozpocząć najpóźniej w październiku i zakończyć do 30 listopada 2021 roku. W argumentacji podano, że powodem tego jest nieodpowiedni stan techniczny zapory czołowej. Nakaz rozbiórki otrzymało Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie" (RZGW w Gliwicach), które jest obecnie zarządcą tego obiektu.

- Równolegle z przystąpieniem do przygotowania dokumentacji technicznej dla realizacji decyzji [...] "Wody Polskie" przystąpią do wykonania dodatkowych otworów upustowych, zapobiegających temu, że zbiornik napełni się samoistnie - objaśniała nam Linda Hofman, rzeczniczka RZGW w Gliwicach. Posłuchaj.

Wójt Wilkowic Janusz Zemanek z kolei mówi, że zbiornik jest gminie potrzebny. Każda forma małej retencji w górach jest istotna. Dlatego w jego opinii lepsze byłoby rozebranie wadliwych części korony i budowa nowej. Posłuchaj.

Na swoim miejscu pozostanie zapora przeciwrumowiskowa w potoku Wilkówka, niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika stanowiące zabezpieczenie dla ul. Harcerskiej. 

Decyzja ŚWINB to z pewnością pokłosie tego co działo się podczas intensywnych opadów deszczu w maju. Przypomnijmy, z powodu realnego zagrożenia tym, że zbiornik pęknie, trzeba było ewakuować kilkudziesięciu mieszkańców z bezpośredniego sąsiedztwa zapory. Jej "obrona" trwała przez kilka dni. 

 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: