To był hit. Będzie powtórka
Magda FritzMagda Fritz

To był hit. Będzie powtórka

Torę z przedwojennej gminy żydowskiej w Bielsku, czy zabytkowe parochety (zasłony na szafę ze świętymi księgami) będzie można zobaczyć podczas dnia otwartego.Pokażą salę modlitw i bibliotekę, opowiedzą o żydowskich świętach. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Bielsku-Białej w niedzielę organizuje dzień otwarty.

Dorota Wiewióra, przewodnicząca gminy przyznaje że najciekawsza dla osób z zewnątrz jest sala modlitwy. Na co warto zwrócić uwagę? Posłuchajcie. 

W sali modlitw będzie można zobaczyć odnowiony fragment belki stropowej z napisem hebrajskim, który pochodzi z rozebranego domu w Komorowicach Krakowskich. Jest na niej napis: "Zbudował tedy Salomon świątynię i wykończył ją (według krótkiej rachuby)". Jest to biblijny cytat, który zawiera w chronogramie datę 1815-1816. Zakładając, że belka była autonomiczną częścią tego domu od początku i że napis wykonano w trakcie budowy to można przypuszczać, że zrobił to Salomon Blumenfeld- przodek sławnego prof. Maurice Blumenfelda vel Bloomfielda (1855-1928) – językoznawcy, indologa i znawcy sanskrytu. Budynek w 1887 roku należał do Jakuba Blumenfelda. Posłuchajcie. 


Zwiedzanie potrwa 50 minut. Jest bezpłatne, ale wcześniej trzeba się zapisać. Można to pisząc e-maila na adres: biuro@gwz.bielsko.pl. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: