Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Co trzeba wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus to temat, który ostatnio zdominował dyskusje o zdrowiu.Główny Inspektor Sanitarny codziennie wydaje instrukcje dot. zachowań, w szczególności dla podróżnych, wracających z konkretnych rejonów świata. Najnowsze wytyczne dotyczą turystów, którzy w ostatnim czasie przebywali na obszarze północnych Włoch, Korei Południowej lub Chin. Jeśli zaobserwują u siebie objawy podobne do grypy, to powinni skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją Sanepidu lub zgłosić na oddział zakaźny. Najbliżej nas takie placówki są w Cieszynie lub Tychach (w całym województwie śląskim jest 7 szpitali, które dysponują oddziałem zakaźnym). Posłuchaj.

Absolutnie osoba z podejrzeniem koronawirusa nie powinna pojawiać się u lekarza rodzinnego lub na SOR-ze. - Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego są jednoznaczne. Idziemy do oddziału zakaźnego, NIE idziemy do POZ-u lub na SOR - mówił nam dr Jarosław Rutkiewicz, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej. 
 
Najlepiej wykonać telefon pod wskazane przez GIS numery i poinformować o swoich objawach. Tzw. samoobserwacja powinna trwać do 14 dni od powrotu z rejonów, gdzie obecnie wskaźnik zachorowań jest najwyższy. Przez ten czas analizujemy czy jest gorączka, kaszel, duszność i czy chory ma problemy z oddychaniem.

- To są objawy bardzo niespecyficzne. Przede wszystkim jest to suchy kaszel, podwyższona temperatura ciała, ogólne złe samopoczucie. To mogą być bóle mięśni i biegunka - dodaje dr Rutkiewicz, szef bielskiego Sanepidu.
 
Służby sanitarne przestrzegają przed paniką, bo ta w sytuacji realnego zagrożenia może być najgorsza. Dlatego powyższe objawy należy najpierw dokładnie przeanalizować i wtedy kontaktować się ze służbami.
W trwającym okresie grypowym przydadzą się także podstawowe zalecenia dotyczące higieny. Myjemy ręce możliwie często, jeśli jesteśmy w podróży warto użyć płynu antybakteryjnego. 
 
Obecnie w Polsce NIE potwierdzono żadnego przypadku zakażenia wirusem oznaczanym jako SARS-CoV-2. Wiadomo, że w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie na obserwacji pod kątem koronawirusa przebywają obecnie 4 osoby (w tym mieszkanka powiatu bielskiego).

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: