Co na swojej półce ma prof. Jerzy Bralczyk?Magda FritzMagda Fritz

Co na swojej półce ma prof. Jerzy Bralczyk?

Z wielkiej, czy małej litery; łącznie czy rozdzielnie oraz jak się pisze nowe słowa takie jak design?Takie dylematy mieli uczestnicy V Beskidzkiego Dyktanda w Bielsku-Białej. 300 osób zmagało się z językiem polskim w ramach 19 Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który potrwa w sumie 5 dni. Jak sobie poradzili? Posłuchajcie. 

3,27 na tyle w skali trudności od 1 do 5 ocenił Beskidzkie Dyktando prof. Jerzy Bralczyk, jeden z gości festiwalu. Jego zdaniem na półce każdego, kto dba o poprawność polszczyzny powinien znajdować się "Słownik ortograficzny" PWN. Redaktor Michał Ogórek też miał swoje uwagi, co do treści dyktanda... Posłuchajcie.  

W samo południe wykład inauguracyjny, ilustrowany muzycznie wygłosił muzyk Ireneusz Dudek.

Znamy wyniki 5 edycji zmagania się ze słowem. Najlepiej dyktando napisała Joanna Hawełek. W kategorii VIP najmniej błędów popełnili Małgorzata Zarębska, bielska radna oraz Piotr Skucha, artysta kabaretowy.

Warto sprawdzić program festiwalu, macie czas do soboty. W czwartek na terenie kampusu Akademii Techniczno-Humanistycznej będą propozycje dla młodzieży i najmłodszych uczestników imprezy. Wszystko to pod hasłami: Akademii Młodych Talentów oraz Akademii Młodych Wynalazców. Tą drugą zainauguruje wykład dra Tomasza Rożka pod tytułem "Sztuczna inteligencja". Będzie można podglądać wiązania chemiczne, zajrzeć do domowego laboratorium fizycznego, a także podejrzeć rośliny w mikroskali. 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: