Chcą wybudować most. Skorzysta przede wszystkim deweloper?
Ruch Społeczny na rzecz Rozwoju Zrównoważonego
Joanna Wieczorek-TycJoanna Wieczorek-Tyc

Chcą wybudować most. Skorzysta przede wszystkim deweloper?

Dwie petycje w tej samej sprawie, ale z różnymi stanowiskami... W Bystrej emocje budzą plany budowy mostu, pomiędzy ulicami Fałata a Klimczoka. Ta ostatnia jest w fatalnym stanie. Grupa mieszkańców pyta, dlaczego przez tyle lat nie została wyremontowana ul. Klimczoka, a teraz znalazły się środki na budowę mostu? Mostu, który zdaniem mieszkańców, będzie kolejnym krokiem w kierunku "wpuszczenia" inwestycji deweloperskich w głąb doliny Bystrej.Grupa mieszkańców Bystrej przeciwna budowie mostu, który ma być łącznikiem ulic Fałata i Klimczoka. Dlaczego? Uważają, że inwestycja planowana przez władze gminy, da zielone światło do zabudowy deweloperskiej na tzw. Barbórce. Posłuchaj

"Bystra to nie Szczyrk" - można było przeczytać w petycji sprzed roku, pod którą podpisało się ponad 200 osób. Temat budowy mostu powrócił, bo w starostwie powiatowym pojawiło się obwieszczenie dot. wydania decyzji o zezwolenie na realizację tej inwestycji. 

-  W tym miesiącu kilkanaście osób, bezpośrednio graniczących albo w okolicy tej planowanej inwestycji, złożyło protesty w starostwie powiatowym, ponieważ nie wiedzieli o tym, że most ma powstać, że ma powstać 20 miejsc parkingowych. Tam są ludzie, którzy się wybudowali, którzy w sąsiedztwie kupili działkę, sprawdzili w planie zagospodarowania przestrzennego, czy coś w okolicy jest planowane, co by im przeszkadzało. Oczywiście tego nie ma - opowiadał nam p. Sebastian, mieszkaniec Bystrej.

Grupę mieszkańców Bystrej dodatkowo oburza fakt, że gmina od kilkunastu lat nie remontuje ul. Klimczoka, a znalazły się pieniądze na budowę mostu.

Wójt gminy Wilkowice widzi to inaczej. Janusz Zemanek twierdzi, że budowa mostu to inwestycja wyczekiwana od 30 lat, a przeciwko protestuje garstka osób. Posłuchaj

- Przeciwnicy budowy mostu - co jest dla mnie całkowicie niezrozumiałe - kontestują potrzebę budowy stałego mostu [i mówią - red.], że mógłby to być most tymczasowy. Ale po pierwsze nie wiadomo kiedy my będziemy w stanie pozyskać środki na remont ul. Klimczoka, która naprawdę jest w fatalnym stanie. Czy to będzie przeprowadzane jednorazowo, czy przez dłuższy czas... Być może to będzie przez kilka lat remontowane, podzielone np. na dwa, trzy etapy - usłyszeliśmy od wójta gminy Wilkowice. 

W tym miejscu piłeczka jest odbijana. Ulicę Klimczoka można wyremontować w obecnym układzie, jeśli nie wiecie jak to zrobić - zapytajcie budowlańców, osób z doświadczeniem - czytamy w mediach społecznościowych grupy mieszkańców gminy.

Pula środków na budowę mostu w Bystrej to 5,5 mln złotych, mają się na to składać fundusze z Polskiego Ładu i promesa samorządu powiatowego.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: