Cenne odkrycie na cmentarzu żydowskim!
Magda FritzMagda Fritz

Cenne odkrycie na cmentarzu żydowskim!

Cenne odkrycie na cmentarzu żydowskim w Bielsku-Białej. Podczas wieszania dekoracji w budynku ceremonii znaleziono napis, o którego istnieniu nie wiedziano. Po przetłumaczeniu, okazało się, że jest to informacja o remoncie obiektu oraz jego wykonawcach. Posłuchajcie. Zdjęcie napisu znajdziecie pod artykułem.

Jak mówi Dorota Wiewióra, przewodnicząca Bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej dekoracje wieszano w związku z koncertem, który odbędzie się na cmentarzu żydowskim w najbliższą niedzielę. Posłuchajcie.

W Bielsku-Białej koncerty będą dwa- w najbliższą niedzielę o godz. 15:00 i o 18:00. Wcześniej muzycy wystąpią w Krakowie i Oświęcimiu. Na koncert obowiązują bilety, dostępne jeszcze w kasie Teatru Polskiego.

Pierwszy dom przedpogrzebowy, w którym mieściły się sala nabożeństw żałobnych, kostnica i mieszkanie opiekuna cmentarza zbudowany został w 1867 r. Koszty tego przedsięwzięcia zostały pokryte z dobrowolnych datków ofiarowanych przez członków bielskiej Gminy Wyznaniowej. Budynek spłonął po kilkunastu latach. W 1885 r. firma budowlana architekta Karola Korna dokładnie w miejscu spalonego budynku wzniosła nowy dom przedpogrzebowy. W 1936 roku przeprowadzono remont domu przedpogrzebowego, co pociągnęło za sobą koszty w wysokości kilku tysięcy złotych.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: