Cała woda z Aquy. Pomogło?
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay
Beata SteklaBeata Stekla

Cała woda z Aquy. Pomogło?

W kranach w całej gminie Bestwina płynie woda dostarczana przez bielską Aquę. To pokłosie przekroczonych norm, które sanepid stwierdził w próbkach ze stacji uzdatniania wody przy ulicy Młyńskiej w Kaniowie.Problemy z wodą w gminie Bestwina zaczęły się mniej więcej w połowie października. 19 października bielski sanepid wydał komunikat, że ogólna liczba mikroorganizmów zawarta w wodzie ze stacji w Kaniowe przekroczyła 300 jednostek tworzących kolonię na mililitr - w temperaturze 22ºC. Woda została warunkowo dopuszczona na mycia, kąpieli i spożycia, o ile wcześniej została przegotowana. Komunikat ten dotyczył próbek pobranych trzy dni wcześniej. 

Komunikaty o takiej samej treści sanepid wydawał jeszcze siedmiokrotnie. Stacja przy ulicy Młyńskiej należała do gminnego przedsiębiorstwa Kombest i zaopatrywała w wodę Bestwinę, Bestwinkę, Janowice i Kaniów. Aby zaradzić problemowi gmina podpięła całość wodnej instalacji pod bielską Aquę. Jaki jest rezultat?

- Na chwilę obecną cała gmina jest zasilana wodą z Aquy. Ostatni komunikat sanepidu mówi, że po badaniach próbek z 23 listopada nie stwierdzono przekroczonych norm odnośnie mikroorganizmów. Mimo to sanepid zaleca, aby wciąż stosować się do wcześniej wydawanych zaleceń - mówi wójt gminy Artur Beniowski. Posłuchaj

Zgodnie z najnowszym, ósmym komunikatem Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej wydanym w poniedziałek próbka wody była pobierana także 22 listopada. W tej jeszcze stwierdzono przekroczenia zalecanej normy.


Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Wiadomości Radia BIELSKO są dostępne w Google News - obserwuj nas!

Zobacz inne wiadomości tego autora: