Były na wybiegu, teraz zobaczy je cały świat!Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Były na wybiegu, teraz zobaczy je cały świat!

Discovery pokaże jak mieszkanki Koniakowa tworzą słynne koronki.Cały świat zobaczy jak "hekluje" się w Koniakowie. Sposób wytwarzania tamtejszych koronek pokaże Discovery Channel. Ekipa z Anglii zakończyła przed południem kręcenie ujęć do programu "Jak to jest zrobione?". Na styczeń planowany jest montaż, a emisja programu wiosną.

Materiał filmowy obejmie przedstawienie całego procesu powstawania serwety z tradycyjnej koronki koniakowskiej (od produkcji nici w fabryce w Łodzi, po krochmalenie). 

- W pierwszym momencie zastanawiały się [mieszkanki Koniakowa - red.] czy ten krok zrobić, bo pokazanie tajników nie do końca jest zgodne z tym starym pokoleniem koronczarek, ale nie boimy się tego, że "ukradną" nam to nasze "heklowanie" w świat [śmiech]. Bo jednak tak do końca pojąć jak robi się koronkę koniakowską i nauczyć się tego, to trzeba się tutaj urodzić - opowiada Lucyna Ligocka-Kohut z ośrodka kultury w Istebnej. Posłuchaj

Dodatkowo ekipa Discovery zobaczyła największą koronkę koniakowską świata, wystawę twórczości ludowej i izbę pamięci. 

Koronki koniakowskie obecne były także w tym roku na światowych wybiegach. Japońska projektantka wykorzystała koronki do stworzenia sukni prezentowanej podczas Paris Fashion Week.

fot. profil fb: Koronki Koniakowskie.


 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1Zobacz inne wiadomości tego autora: