Będzie nowy most? Ceny poszybowały w górę!
Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Będzie nowy most? Ceny poszybowały w górę!

Stal zdrożała w ciągu kilku miesięcy o 300%! W efekcie, plan budowy mostu w Porąbce do 2023 r. stanął pod znakiem zapytania.Niespełna 30 mln zł miała kosztować nowa przeprawa nad Sołą w Porąbce. Na taką kwotę oszacowano inwestycję w styczniu. Tymczasem najtańsza oferta jaka wpłynęła na ogłoszony przez bielskie starostwo przetarg jest droższa o 18 mln (jej koszt wyliczono na 48 mln zł)! Najdroższa z ofert złożonych przez firmy budowlane przewiduje wybudowanie mostu za… 62 mln! Posłuchaj Jak to możliwe? 
 
Od kwietnia ceny stali wzrosły o 300%, a ten most - jak wyjaśnia starosta bielski - powinien być stalowy.
- To jest kaskada Soły, zrzuty wody są bardzo duże i betonowy most tego nie wytrzyma długo. Trzeba wybudować stalowy, który nie ma podpór w Sole – tłumaczy Andrzej Płonka. Posłuchaj 2 tys. ton stali w konstrukcji mostu ma zapewnić jego stabilność.
 
Na razie jednak na budowę przeprawy nie ma pieniędzy. Co prawda, na inwestycję udało się pozyskać z programu „Mosty dla regionów” 25 mln zł. 5 mln miało dołożyć starostwo. To jednak, przy obecnych cenach, zdecydowanie za mało. 
 
Wszystko wskazuje na to, że ten przetarg unieważnimy, a w styczniu ogłosimy nowy – zapowiada starosta. 
 
Przypomnijmy, obecny most nad rzeką Sołą w Porąbce jest w złym stanie technicznym. Obowiązuje na nim ruch wahadłowy i ograniczenie tonażu. Obiekt postawili, po powodzi, kilkadziesiąt lat temu żołnierze. Na kilka lat…
 

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2Zobacz inne wiadomości tego autora: