Będą wyspy na jeziorze?Izabela JanoszekIzabela Janoszek

Będą wyspy na jeziorze?

Sztuczne wyspy, na których pływałyby słoneczne panele. To pomysł na produkcję prądu. Do zastosowania na Jeziorze Żywieckim.Odnawialne źródła energii są szansą na czyste powietrze w naszym mieście. Tak twierdzą uczniowie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu, a dokładniej Technikum Instalacji Sanitarnych.

Przyszli specjaliści w branży instalacyjnej właśnie rozpoczęli swój udział w unijnym projekcie Erasmus+. Chcą dowiedzieć się jak wykorzystywane są odnawialne źródła energii w innych krajach. Niedawno wrócili ze swojego pierwszego wyjazdu szkoleniowego z Włoch. Mówi koordynatorka projektu, nauczycielka w żywieckiej budowlance, Anna Pająkowska.Posłuchaj

Było super, taki wyjazd poszerza horyzonty - mówią o pobycie na Sycylii uczniowie z Żywca. Posłuchaj

Młodzi żywczanie mieli okazję spotkać się z rówieśnikami i nauczycielami nie tylko z Włoch, ale także z Norwegii, Hiszpanii i Turcji. Jeden z pomysłów, które padły w trakcie pobytu na Sycylii szczególnie utkwił im w pamięci. Posłuchaj

Jak wyjaśnia Anna Pająkowska, pomysł utworzenia sztucznych wysp na Jeziorze Żywieckim pojawił się w trakcie zwiedzania jednego z najnowocześniejszych na świecie instytutów badawczych, który zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi i testowaniem najnowszych urządzeń OZE. Czy zostanie zastosowany w Żywcu? Czas pokaże.

Dodajmy, że wuczniów budowlanki czekają kolejne wyjazdy, m. in. do Norwegii, w której odnawialne źródła energii są najbardziej rozpowszechnione.

Posłuchaj audycji:

Nagranie 1

Nagranie 2

Nagranie 3Zobacz inne wiadomości tego autora: