Awans o osiem "oczek"
Radio BIELSKO
Joanna WieczorekJoanna Wieczorek

Awans o osiem "oczek"

Bielsko-Biała zajęło 8. pozycję w tegorocznej edycji Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Miasto w ciągu roku zanotowało znaczny awans, bo w ubiegłym roku uplasowało się na 16. pozycji.8. lokata dotyczy kategorii miast na prawach powiatu. W tym samym zestawieniu - i w tej samej kategorii - pierwsze miejsce zajęło Świnoujście, drugie - Warszawa.

Ranking powstał w ramach projektu badawczego "Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego", realizowanego od wielu lat w ramach Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Opracowanie przygotowywał zespół pod kierownictwem prof. dra hab. Eugeniusza Sobczaka.

Ranking obejmuje wszystkie jednostki samorządowe w Polsce, w podziale na gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie oraz miasta na prawach powiatu. Stworzono go w oparciu o 15 zmiennych wskaźników.  Bielsko-Biała szczególnie dobrze wypada w kryterium wydatków na projekty inwestycyjne (w przeliczeniu na mieszkańca). W 2018 roku wynosiły one 225,47 zł, a rok później już 315,17 zł. 
 


Zobacz inne wiadomości tego autora: